Poznaj naszych ekspertów i zobacz, o czym będziemy rozmawiać podczas seminariów
prof. dr hab. Wojciech Kulesza
Szkolenia i podręczniki dotyczące wpływu społecznego adresowane są najczęściej do osób zajmujących się handlem, co powoduje trudność w przeniesieniu tej wiedzy na środowisko szkolne. Dodatkowo mówi się tam o wpływie na poszczególne osoby lub małe grupy. W pracy dyrektorów częściej jest obecna perspektywa całego grona pedagogicznego czy klasy. Jak zatem projektować zmianę społeczną w dużych grupach? Podczas seminarium podyskutujemy o wyjątkowej technice wpływu społecznego, która takie mechanizmy wskazuje.
Paweł Salamon
W erze sztucznej inteligencji rozwój zawodowy nauczycieli nabiera nowego wymiaru, stając się kluczowym elementem kształtowania przyszłości edukacji. Wykład ten podkreśla znaczenie inwestycji w ciągłe kształcenie kadry dydaktycznej, z naciskiem na nowe technologie, krytyczne myślenie oraz rozwijanie kompetencji miękkich. Skupiamy się na adaptacji do zmian i wykorzystaniu potencjału AI do personalizacji procesu nauczania. Zastanowimy się, czy inwestycja w rozwój nauczycieli w zakresie AI jest koniecznością, czy może jedynie trendem bez rzeczywistego wpływu na edukację. Wykład zachęca do refleksji nad współczesnymi metodami kształcenia i roli nauczyciela w przygotowaniu młodych ludzi do życia w szybko zmieniającym się świecie.
Marzena Jasińska
Podczas spotkania dowiesz się, co to są strefy regulacji i jakie mają znaczenie w naszym dobrostanie. Poznasz propozycje dbania o siebie, a także strefy regulacji pojawiające się w społeczności szkolnej.
Jakub Buczek
Wszystkie zalety tradycyjnego, desktopowego Planu lekcji dostępne online, z wielu komputerów jednocześnie, dodatkowa moc obliczeniowa zewnętrznych serwerów zaprzęgnięta do ułożenia Twojego planu? Tak! Teraz to możliwe. Przekonaj się, że układanie planu lekcji nigdy nie było łatwiejsze i szybsze. Na seminarium dowiesz się, jak wygodna i intuicyjna jest praca z e-Planem lekcji, zobaczysz różnice pomiędzy desktopową a online’ową wersją.
Maria Tuchowska
Podczas spotkania porozmawiamy o zadaniach dyrektora szkoły, związanych z prowadzeniem nadzoru pedagogicznego w obszarze rozwoju zawodowego rady pedagogicznej. Skupimy się zwłaszcza na wsparciu, jakie daje Panel Dyrektora i Ścieżki rozwoju Akademii Librus w planowaniu i realizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dowiesz się, jak wykorzystać ten moduł do planowania i analizy potrzeb szkoleniowych oraz podniesienia skuteczności zarządzania zespołem w tym obszarze. Zaprezentujemy raporty dotyczące doskonalenia zawodowego całej rady pedagogicznej i poszczególnych nauczycieli, które będą stanowiły zwarty dokument niezbędny w podsumowaniu planu nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły.
Awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli – aktualne zadania dyrektora
Izabela Suckiel
Podczas spotkania porozmawiamy o aktualnych zadaniach dyrektora w kontekście awansów zawodowych i oceny pracy nauczycieli. Zostaną poruszone zagadnienia dotyczące obserwacji zajęć i oceny pracy zarówno nauczycieli początkujących podczas drugiego roku, jak i nauczycieli w trakcie ostatniego roku przygotowania do zawodu. Porozmawiamy o ocenie dorobku zawodowego nauczycieli, którzy kończą staż na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego (wg starych zasad) oraz o ocenie pracy nauczycieli mianowanych, którzy ubiegają się o stopień nauczyciela dyplomowanego wg nowych zasad.
Trauma w perspektywie szkoły – jak wspierać dzieci z urazami?
Tomasz BIlicki
Wiele trudnych zachowań dzieci i młodzieży jest wynikiem urazów psychicznych. Szkoła nie jest poradnią psychotraumatologiczną, jednak wiedza, czym jest trauma jest ogromnie cenna. Podczas szkolenia nauczymy się, jak rozpoznać traumę i co dalej zrobić ze swoimi przypuszczeniami.
Placówki edukacyjne stanowią ważne środowisko życia osób z urazami. Dlatego mają kluczowe znaczenie dla przepracowania trudności albo eskalacji ich objawów. Równie ważna jest świadomość, że psychoterapia traumy w szkole nie jest możliwa.
Czy to szkolenie jest dla Ciebie? Odpowiedz sobie na pytanie, czy kiedyś spotkałeś(-aś) ucznia albo uczennicę zachowujących się w sposób dziwny, nielogiczny, drażliwy, zbuntowany, a kary i nagrody nie działały? Jest duże prawdopodobieństwo, że takie zachowanie było wynikiem procesów traumatyzacji. Podpowiem Ci, co z tym zrobić.
Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu szkołą
Paweł Salamon
Zarządzanie nowoczesną placówką edukacyjną stawia przed dyrektorami i kierownictwem szkół coraz większe wyzwania, wymagające nowatorskich i skutecznych rozwiązań. W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów edukacyjnych, kluczowe staje się pytanie, jak innowacje i zaawansowane technologie mogą przyczynić się do ewolucji w zarządzaniu szkołą. Dzięki nim, procesy zarządcze mogą stać się bardziej efektywne, elastyczne i w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb współczesnych uczniów oraz oczekiwań nauczycieli.
Wdrażanie nowych technologii, otwiera przed placówkami możliwości usprawnienia komunikacji, personalizacji procesu nauczania i zwiększenia zaangażowania uczniów. Aby skutecznie wykorzystać potencjał tych innowacji, niezbędne jest zrozumienie ich możliwości oraz dostosowanie do konkretnych warunków i celów edukacyjnych danej placówki. Poznaj praktyczne wskazówki i inspiracje, które pomogą Twojej placówce edukacyjnej stawić czoła wyzwaniom przyszłości i zapewnić uczniom edukację najwyższej jakości.
Piotr Warunek
Moduł Wskaźniki to unikatowe narzędzie do analizy danych zawartych w systemie Synergia, które wesprze Cię m.in. w prowadzeniu nadzoru pedagogicznego. Za jego pomocą w łatwy sposób możesz monitorować sytuację w szkole na przestrzeni czasu, według indywidualnie wyznaczonych celów. Zobaczysz także, jak moduł Rozliczania godzin pozwala, bez dodatkowych nakładów pracy całej rady pedagogicznej, policzyć godziny ponadwymiarowe oraz płatne zastępstwa. Podczas seminarium zapoznasz się z możliwościami modułów oraz zdobędziesz wiedzę potrzebną do prawidłowego ich skonfigurowania według własnych potrzeb.
Maria Tuchowska
Podczas spotkania dowiesz się, jaki wpływ na funkcjonowanie zespołu mają emocje oraz poznasz techniki i narzędzia wspierania nauczycieli. W refleksji pomogą Ci indywidualne karty kontrolne do wykorzystania podczas wykładu i później w pracy.
prof. dr hab. Wojciech Kulesza
Ostatnie badania i raporty pokazują, że prawie 40% młodzieży korzystającej z mediów społecznościowych czuje się samotna. Dane o nas, dorosłych, są nie mniej zatrważające. W ciągu 30 lat staliśmy się dużo bardziej samotni. Na seminarium porozmawiamy o tym, skąd się bierze samotność oraz jak jej przeciwdziałać w środowisku pracy i w życiu osobistym.
Aleksander Rydalski
Brak wykorzystania części modułów Synergii może spowodować nie tylko problemy organizacyjne w szkole, ale również wpływać negatywnie na prawidłowe działanie samego systemu, a także komunikację wewnątrz placówki. Na seminarium dowiesz się, dlaczego warto uwolnić potencjał Synergii i efektywnie pracować modułami Oddziały przedszkolne, Dzienniki zajęć dodatkowych czy Świetlica.
Paweł Salamon
W natłoku codziennych obowiązków czas staje się najcenniejszym zasobem. Coraz częściej szukamy sposobów na usprawnienie pracy, by móc skupić się na tym, co najważniejsze – budowaniu przyjaznej i efektywnej przestrzeni edukacyjnej. Sztuczna inteligencja (AI) może stać się „sprzymierzeńcem” w tej misji.
Będzie to spotkanie skoncentrowane na roli AI w upraszczaniu codziennych zadań dyrektora szkoły. Zobacz, jak technologie AI mogą rewolucjonizować zarządzanie szkołą, przekształcając zadania, które dotąd zajmowały godziny, w czynności możliwe do wykonania w ciągu zaledwie kilku minut. Skupimy się na tym, jak nowoczesne technologie mogą wspierać dyrektorów w codziennych wyzwaniach, otwierając nowe możliwości dla efektywniejszego kierowania placówką edukacyjną.
Piotr Warunek
Planowanie wydatków związanych z organizacją pracy placówki jest bardzo wymagającym zadaniem. iArkusz może zdecydowanie je ułatwić, m.in. weryfikując poprawność wprowadzonych danych. Efektem będzie nie tylko bezbłędnie skonstruowany arkusz organizacyjny, ale także zbiór danych do wykorzystania w e-Planie lekcji oraz Synergii. System na każdym etapie projektowania informuje np. o braku zgodności danych w arkuszu. Dowiedz się, jak sprawnie z niego korzystać.
Tomasz Bilicki
W każdej szkole są osoby okaleczające się oraz planujące swoją śmierć. Nierzadko młodzież ukrywa swoje trudności i cierpienie przed dorosłymi, co sprawia, że wiemy tylko o pojedynczych przypadkach.
Dlaczego się okaleczają, planują swoją śmierć? Jak to rozpoznać? Na co zwrócić uwagę? Jak się zachować, będąc nauczycielem a nie suicydologiem? Jak rozmawiać, aby nie zaszkodzić? Gdzie są granice pomocy przez szkołę? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas seminarium.
Izabela Suckiel
Uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych (z orzeczeniami i opiniami, ale również bez nich) należy zapewnić właściwe wsparcie. Podczas spotkania dowiesz się, jakie są zadania dyrektora i formy sprawowanego przez niego nadzoru. Poznasz zadania specjalistów i ich najczęstsze problemy, a także możliwe rozwiązania. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób wspierać uczniów na lekcjach i zajęciach specjalistycznych – jak je organizować i dokumentować.
Maria Tuchowska
Spotkanie na temat rozwoju osobistego dyrektora, szczególnie w zakresie rozwijania empatii (pomoże Ci w kontaktach z osobami w kryzysie), otwartości na zmianę (możesz się tego nauczyć!) oraz budowania autorytetu kompetencji (bądź odporny na opinie innych osób).
Marzena Jasińska
Dowiesz się, jak otrzymana informacja zwrotna wpływa na dalszą motywację do zadań. Dokonasz autodiagnozy Twojego nastawienia. Poznasz przestrzeń szkolną z nastawieniem na rozwój.
Tomasz Bilicki
Młodzi ludzie bardzo często wiedzą więcej o pojęciu orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej niż dorośli. Czytają w Internecie, rozmawiają ze sobą, składają rozmaite deklaracje, dokonują „wyjścia z szafy” (coming out).
Aleksander Rydalski
Podczas seminarium dowiesz się, w jaki sposób prowadzić w systemie Synergia dokumentację uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, aby usprawnić obieg informacji w placówce i kontakt z rodzicami. Dzienniki zajęć dodatkowych, Specjalne potrzeby edukacyjne (moduł służący m.in. do informowania o celach i metodach pracy czy obserwacji ucznia), Nauczanie indywidualne i Zindywidualizowana ścieżka kształcenia to tylko część modułów, które pomogą Cię w codziennej pracy, a o których będziemy rozmawiać podczas spotkania. Ponadto zobaczysz, w jaki sposób prowadzić dokumentację uczniów o umiarkowanym (lub wyższym) stopniu niepełnosprawności.
Izabela Suckiel
Na seminarium porozmawiamy o podstawach prawnych oceniania szkolnego - jakie są ograniczenia i możliwości, które wynikają z przepisów prawa. Dowiesz się o warunkach i sposobie oceniania wewnątrzszkolnego, które mogą pojawić się jako zapisy w statucie. Poznasz cele i istotę oceniania bieżącego i klasyfikacji uczniów. Zostaną Ci przedstawione najczęstsze problemy w procesie oceniania i powody składania zastrzeżeń do ustalonych ocen. Poznasz sposoby i narzędzia do sprawowania nadzoru nad procesem oceniania.
Jakub Buczek
Czy wykorzystujesz pełny potencjał wariantu Altum w Synergii? Zobacz w praktyce, w jaki sposób możesz zautomatyzować codzienne zadania, aby praca z systemem była wygodna i oszczędzała Twój czas pracy. Na seminarium dowiesz się m.in., jak dzięki dedykowanemu modułowi wspierać uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, automatycznie rozliczać godziny czy monitorować pracę placówki w wielu obszarach.
Darek Wolski
Metoda eduStacji jako nowa forma prowadzenia lekcji, która angażuje uczniów i wdraża ich do przejmowania odpowiedzialności za własny proces uczenia się oraz aktywizuje uczniów poprzez stymulację ciekawości poznawczej w oparciu o indywidualizację nauczania, samokontrolę i tutoring rówieśniczy.
Zwrócenie uwagi na umiejętność krytycznego myślenia, komunikację interpersonalną i zdolność uczenia się przez całe życie jako fundamenty skutecznego funkcjonowania w świecie nowych technologii i wyzwań społecznych.
Wykorzystywanie metod aktywizujących celem tworzenia sytuacji edukacyjnych. Nauczyciel w roli moderatora, który zamiast podawać informacje, uczy, w jaki sposób uczeń ma je odnaleźć. Organizacja pracy nastawiona na współpracę w zespole, doświadczanie, zadawanie pytań, dyskusję i selekcję informacji.
Poruszane zagadnienia: metody aktywizujące, motywacja wewnętrzna, autorefleksja, praca z błędem, informacja zwrotna, ocenianie kształtujące, tutoring, współpraca, komunikacja.
dr hab., prof. SGH Małgorzata Molęda-Zdziech
Podczas prelekcji zastanowimy się nad socjologicznym znaczeniem kategorii „pokolenie” i tym, jakie funkcje spełnia ta kategoria, jak zależna jest od społeczno-kulturowego kontekstu. Omówione zostaną główne wyniki badań naukowych. Podejmę próbę odpowiedzi na następujące pytania.
Na ile – wyróżnianie kolejnych pokoleń: pokolenie BB (baby boomers, boomers, bumerzy), pokolenia X, pokolenia Y (millenialsi), pokolenia Zet (gen Z), czy pokolenia Alfa – jest rzeczywiście zasadne, a na ile – wzmacniane marketingowo? Czym charakteryzują się poszczególne generacje, co je motywuje, a co – zupełnie do nich nie przemawia? Na ile kontekst społeczny, kulturowy, polityczny wpływa na ich funkcjonowanie? Jak media cyfrowe zmieniły nas wszystkich, a na ile wpłynęły na życie pokolenia Zet i Alfa?
Jak znaleźć wspólny język i czy porozumienie międzygeneracyjne jest możliwe?
Wojciech Wątor
W obliczu dynamicznie rozwijających się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się kluczowym elementem w kształtowaniu przyszłości edukacji. Szkolenie zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o dyrektorach szkół, aby umożliwić im zrozumienie i wykorzystanie możliwości, jakie oferuje AI w kontekście zarządzania placówką edukacyjną, jak również wsparcie nauczycieli i uczniów w tym zakresie.
Celem szkolenia jest wprowadzenie uczestników w świat sztucznej inteligencji, z naciskiem na jej zastosowanie w edukacji. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jak technologie oparte na AI mogą zmieniać krajobraz edukacyjny, otwierając nowe możliwości dla nauczania i uczenia się, jak również napotykając wyzwania. Szczególny nacisk zostanie położony na dyskusję o etycznych aspektach wykorzystywania AI oraz na prezentacji narzędzi AI, które mogą wspierać dyrektorów szkół w efektywnym zarządzaniu i podnoszeniu jakości kształcenia.
prof. dr hab. Witold M. Orłowski, Waldemar Zbytek
Uchwalenie przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej jest wyrazem doceniania wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie wiedzy ekonomicznej. REE 2024 to świetny moment, żeby zadać sobie pytanie: jaka powinna być edukacja ekonomiczna we współczesnym świecie. Żyjemy w niezwykłych czasach zmian gospodarczych, wywołanych głównie postępem technologicznym. Całkowicie realne stają się pytania o to, czy roboty zastąpią w pracy ludzi i jak będzie zmieniać się środowisko, w którym żyjemy. Z wszystkimi tymi wyzwaniami łatwiej poradzić sobie wtedy, kiedy człowiek rozumie co się dzieje w gospodarce. Nie mając takiej wiedzy, łatwo popełniać błędy i w swoich własnych życiowych wyborach, i w życiu całych społeczeństw. Ponieważ wiedza współczesnych Polaków na temat działania gospodarki jest niewystarczająca, staramy się ją podnieść w ramach projektów Fundacji WIB, m.in. Porwani przez Ekonomię oraz współpracy z szeroką grupą partnerów.
Kluczowy dla rozwoju edukacji ekonomicznej jest nowy przedmiot – biznes i zarządzanie. W trakcie wystąpienia zostaną przekazane również aktualne informacja o pracach nad maturą z tego przedmiotu.
Marta Pryczkowska-Gbiorczyk
W ciągu dnia mają miejsce różne sytuacje edukacyjne, które wymagają skupienia uwagi w pracy samodzielnej lub wymiany informacji i intensywnej współpracy. Dobrze przemyślane i zaplanowane, odpowiednio dostosowane do kontekstu edukacyjnego rozwiązania aranżacji wnętrz w szkołach, ułatwiają nauczanie i zachęcają do uczenia się. Firma Kinnarps, która jest europejskim liderem w dziedzinie aranżacji wnętrz biur oraz placówek edukacyjnych i innych obiektów publicznych przedstawi praktyczne rozwiązania, które dobrze służą zarówno uczniom, jak i pracownikom szkół.
Mateusz Kubiak
Spór z rodzicem, problemy podczas wycieczki szkolnej czy wątpliwości prawne związane z wykonywanym zawodem. Podczas naszego panelu omówimy różne sytuacje, z którymi spotykają się dyrektorzy szkół i wymagają wsparcia prawnika. Podpowiemy również, jak się przed nimi zabezpieczyć z Ochroną Prawną InterRisk.
Karolina Wojdyła-Adamska, Piotr Łoza
Co roku w polskich szkołach dochodzi do około 100 tys. wypadków z udziałem uczniów. Ty wiesz najlepiej, jaką fantazją mogą wykazać się Twoi podopieczni. Podczas panelu podpowiemy, jak uchronić się przed zdarzeniami losowymi, które trudno teraz przewidzieć. Przedstawimy przykłady szkód i sytuacje oraz znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Zapraszamy na panel ekspertów InterRisk.
Natalia Olszewska, Mateusz Siwiaszczyk
Prezentacja omówi wpływ hałasu w placówkach edukacyjnych na proces nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji dla systemu nerwowego uczniów. Przedstawione zostaną narzędzia ułatwiające codzienną pracę nauczycieli, zwłaszcza z uczniami neuroatypowymi.
Warunki akustyczne w szkole istotnie wpływają na koncentrację, zdolność uczenia się i ogólne samopoczucie uczniów. Badania wskazują, że hałas powoduje spadek ich zaangażowania, pośrednio utrudniając zdobywanie kluczowych kompetencji, m.in. zdolności współpracy czy kreatywności. Z badań wynika również, że ekspozycja na hałas powoduje podwyższony poziom stresu, trudności ze skupieniem oraz stanowi wyzwanie dla uczniów neuroatypowych. Długotrwałe narażenie na hałas w szkole może prowadzić do zmęczenia, bezsenności i problemów ze zdrowiem psychicznym.
Zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla stworzenia optymalnych warunków edukacyjnych, a wpływ hałasu na system nerwowy uczniów wymaga skutecznych działań kontrolujących.
Przemysław Więcek
Niezwykłe seminarium, gdzie prostym językiem mówię o cyberbezpieczeństwie i pułapkach globalnej sieci w kontekście nowoczesnej edukacji. Odkryjmy wspólnie, jak chronić Twoją szkołę przed cyfrowymi zagrożeniami, ucząc się najnowszych technik ochrony. Poznajmy tajniki bezpiecznego korzystania z Internetu, zapewniając uczniom oraz pracownikom pełną ochronę w cyfrowym świecie. Dołącz, aby być na bieżąco i wzmacniać fundamenty bezpiecznej szkoły w wymagającym procesie edukacji.
Pamiętaj - jesteś w sieci tak bezpieczny, jak umiejętnie potrafi z niej korzystać najsłabszy członek Twojej organizacji. Zastanów się, czy stać Cię na brak ochrony i reakcji na zagrożenia, które pojawiają się na urządzeniach Twojej kadry pedagogicznej, pracowników biurowych oraz uczniów?
Tatiana Staroń
Seminarium prowadzone metodą warsztatową, stworzone z myślą o dyrektorach szkół, którzy pragną aktywnie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu wśród swoich współpracowników. W trakcie sesji uczestnicy będą eksplorować główne aspekty związane z wypaleniem zawodowym, zaczynając od diagnozy objawów i czynników do niego prowadzących, a kończąc na skutecznych strategiach przeciwdziałania.
Warsztat poświęcony będzie również metodom motywowania nauczycieli do pracy oraz tworzeniu sprzyjającej atmosfery, kluczowej dla zapobiegania wypadkom wypalenia. Poprzez prezentacje, dyskusje oraz udział w praktycznych ćwiczeniach, uczestnicy otrzymają konkretne narzędzia i wskazówki, które pomogą im w kształtowaniu pozytywnych relacji z zespołem nauczycielskim oraz budowaniu inspirującego środowiska pracy. Ostatecznym celem warsztatu jest zaproponowanie uczestnikom metod działania, które pozwolą skutecznie wspierać swoich nauczycieli i kreować miejsce pracy sprzyjające zarówno ich rozwojowi zawodowemu, jak i osobistemu.
Robert Tomaszewski
Rozwój nowoczesnych technologii od prawie 60 lat opisuje prawo Moore’a, przypominając nam, że technologia jest dynamiczna i nieustannie się zmienia. Moc procesorów i otoczenie technologiczne rozwijają się w tempie wykładniczym. Chcielibyśmy, żeby technologia była naszym pomocnikiem, ale czasami nam dorosłym trudno jest być na bieżąco. Z łatwością przychodzi to z kolei uczniom, którzy wychowują się w cyfrowym otoczeniu. Wielu z nich posiada już komputery, media społecznościowe nie są dla nich tajemnicą, a zadania domowe rozwiązują za pomocą ChatGPT. Dla wielu uczniów zajęcia w klasach nie są ciekawe, bo ich codzienne korzystanie z „mediów i ekranów” powoduje nadmiar bodźców. W czasie naszego seminarium postaram się Państwu przybliżyć sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy nauczyciela. Omówię także technologię, która pomoże w prowadzeniu zajęć i lekcji hybrydowych. Według wielu specjalistów – prowadzenie zajęć dla uczestników online i offline to jedno z największych wyzwań zbliżającej się przyszłości.
Marlena Plebańska
Podczas seminarium porozmawiamy o roli kreatywnej edukacji STEAM w inspirowaniu uczniów i przygotowywaniu ich do dynamicznego świata. Poznasz praktyczne strategie nauczania, które wspierają rozwój umiejętności krytycznego myślenia i innowacyjności. Dowiesz się więcej na temat roli integracji nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki w sposób holistyczny. Pokażę przykłady wykorzystania STEAM w szkołach i przedszkolach.
Andrzej Pietrzyk
Celem tego spotkania jest pokazanie, jak możesz wykorzystać sprzęt, którym dysponujesz w szkole. Podpowiem, jakiego wykorzystania technologii dotykowej możesz oczekiwać od swoich nauczycieli i jak wprowadzić ten temat do nadzoru pedagogicznego.
Porozmawiamy także o ocenianiu kształtującym i czymś, co sam nazywam „undercover teaching”, czyli „nauczanie pod przykrywką”, do którego technologia dotykowa też świetnie się nadaje. Monitor interaktywny jest moim zdaniem niezbędnym środkiem dydaktycznym. Służy jako zwykła tablica, stanowiąc jednocześnie swego rodzaju centrum edukacji klasowej. Dzięki możliwości instalowania aplikacji staje się: wyszukiwarką informacji i obrazów, atlasem geograficznym i anatomicznym, programem wspierającym geometrię płaską, jak i 3D. Odpowiednie wykorzystanie i płynne przechodzenie między trybami i aplikacjami umożliwia niezwykle kreatywne prowadzenie lekcji oraz dużą aktywizację uczniów. Dzięki programowi „Aktywna Tablica” monitory interaktywne przestały być dobrem luksusowym. Dziś w prawie w każdej szkole są takie urządzenia, niestety często nie są wykorzystywane w odpowiedni sposób.
Zapraszam na lekcję z wykorzystaniem monitora interaktywnego oraz towarzyszącego mu oprogramowania. Moim zdaniem najlepiej przekonać się samemu, jak może wyglądać edukacja w nowoczesnym wydaniu. I na to proszę się przygotować, bo jak mówił Konfucjusz: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Natalia Żychowska, Mateusz Dec, Maciej Trajdos
Przedstawienie narzędzia oraz metod skutecznego rozwiązywania problemów dot. niezapłaconych posiłków, rozbieżności w zamówieniach, rozliczeń za posiłki, raportów dla księgowości i urzędów oraz niepotrzebnego marnowania produktów żywnościowych. Wszystko w wygodnej dla rodzica i szkoły formie online, w symbiozie z funkcjonującym w szkole dziennikiem elektronicznym Librus.
Ewa Jóźwiak, Piotr Adamczewski
Czy nowoczesna technologia pozytywnie wpływa na zarządzanie szkołą? Podczas seminarium porozmawiamy o tym, jak prawidłowo opracować strategię jej wdrażania we wszystkich obszarach funkcjonowania placówki oświatowej. Przedstawimy sposoby wykorzystania nowoczesnej technologii w procesie dydaktycznym, aby podnosić jakość pracy szkoły. A także jak metodologia STEAM wpływa na uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego i pomaga stworzyć angażujące środowisko nauki i pracy.
O wdrożonej strategii, podjętych działaniach, poszczególnych etapach realizacji, sukcesach i ryzyku niepowodzenia na przykładach opowiedzą dyrektor i nauczyciel Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Jaworskiego w Aleksandrowie Łódzkim, w której takie zmiany trwają już od 2020 roku.
Aleksandra Wielgus
Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zobaczyć, jak można przełożyć klasyczne gry planszowe i logiczne na język multimediów. By zrealizować takie zadanie skupimy się najpierw na praktycznym wykorzystaniu funkcji iPada oraz przeglądzie darmowych aplikacji. Krok po kroku wspólnie wykreujemy warsztat dla uczniów z wykorzystaniem jednej z popularnych gier, dodatkowo, uczestnicy spotkania otrzymają materiały, które zainspirować ich mogą do stworzenia większej liczby lekcji opartej na grach.
Dorota Madej
Zapraszamy na inspirujący warsztat, na którym odkryjesz szereg prostych wskazówek, które zaoszczędzą Twój czas, a wszystko dzięki wbudowanym funkcjom i aplikacjom MacBooka. Na tym spotkaniu zapoznasz się nie tylko z podstawowymi informacjami na temat komputerów z systemem macOS, ale poznasz również wbudowane aplikacje Maca zwiększające produktywność i kreatywność, które sprawiają, że codzienne zadania dyrektora i nauczyciela staną się łatwiejsze i przyjemniejsze. Podczas warsztatu dowiesz się, dlaczego korzystając z komputera Mac w pracy, zyskujesz przewagę nad czekającymi Cię zadaniami.
Karolina Dryńska
STEAMOWE warsztaty „Koduj z Zosią” to praktyczne i inspirujące zajęcia dla dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli. W czasie warsztatów opowiem Państwu o pracy w modelu STEAM w przedszkolu i w klasach 1-3, na wybranych, zrealizowanych już projektach.
W pierwszej części warsztatów stworzymy wspólnie grę strategiczną do wykorzystania na każdym przedmiocie i z uczniami w każdym wieku. W drugiej, opracujemy interdyscyplinarny projekt ekologiczny, który ma na celu poznanie życia jeży, ich funkcjonowanie i znaczenie w środowisku, jako przykład projektu STEAM.
Przez całe warsztaty będą towarzyszyć nam roboty „Zosia – mała nauczycielka”, które sprawią, że kodowanie stanie się proste i satysfakcjonujące. Do wzięcia udziału w warsztatach nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie w pracy z robotami i w kodowaniu.
Sebastian Rorbach, Łukasz Jaworski
Podczas warsztatu poznasz nowoczesne rozwiązanie dla edukacji: stół i podłogę interaktywną SmartFloor 2in1! Urządzenie zostało przygotowane z myślą o uczniach ze SPE, starszych dzieciach, osobach dorosłych i poruszających się na wózkach. Rozwiązanie wspiera również edukację pedagogiczną oraz specjalną, szkoląc przyszłych nauczycieli.
SmartFloor 2in1 wyróżnia dostępność w obszarze edukacji włączającej oraz multi interakcja – aż 5 sposobów sterowania obrazem: ruch, dłoń, specjalny pisak świetlny, tablet i robot interaktywny.
Lidia Smoktunowicz, Magda Matuszewska-Mikołajczyk
Liczba zmian prawnych ma duży wpływ na sposób zarządzania organizacją szkół i placówek. Zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej według nowych wytycznych, planowane zmiany w programach nauczania, standardy zatrudniania specjalistów, zmiany wynagrodzeń nauczycieli – to kwestie, które dyrektorzy szkół muszą uwzględnić w planowaniu organizacji i wydatków swoich placówek.
Podczas wystąpienia zostaną omówione następujące kwestie:
najnowsze zmiany w przepisach i ich wpływ na organizację placówki oświatowej;
narzędzia wspomagające proces projektowania organizacji placówek oświatowych oraz monitorowania zmian w prawie;
automatyzacja weryfikacji zgodności arkuszy organizacyjnych z wytycznymi MEN i organu prowadzącego;
wpływ zmian w arkuszu na budżet placówki.
Justyna Palikowska, Paweł Wójcik
Organizacja żywienia przez szkoły staje się wyzwaniem dla dyrektorów z powodu niejasnych przepisów związanych z egzekucją opłat za obiady.
Rodzice zapominają o zgłaszaniu nieobecności i nie chcą płacić za niezjedzony obiad dziecka, nie zdając sobie sprawy z ponoszonych przez szkołę kosztów przygotowania posiłku. Problem z egzekucją należności za posiłek nie jest tematem nowym, dlatego dyrektorzy szkół apelują o takie aktualizacje wadliwych przepisów, dzięki którym unikną „dokładania do żywienia". Istnieją jednak rozwiązania systemowe, które pozwalają usprawnić proces rozliczeń i zdjąć z dyrektorów chociaż część problemu.
W trakcie wystąpienia:
uporządkujemy wiedzę na temat obowiązujących przepisów dotyczących pobierania i egzekwowania opłat za wyżywienie w szkole;
zaprezentujemy narzędzia ułatwiające codzienne rozliczanie posiłków;
omówimy zagadnienia związane z problemami natury technicznej dotyczące naliczania i pobierania opłat za wyżywienie.
Magda Matuszewska-Mikołajczyk
Ostatnie lata obfitują w zmiany w przepisach kadrowo-płacowych. Co więcej – placówki oświatowe dotyka nie tylko rewolucja w prawie pracy, ale także wiele zmian branżowych. Dyrektor szkoły, jako kierownik jednostki, decyduje nie tylko w sprawie zatrudniania i zwolnień pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, ale potrzebuje stałego dostępu do informacji o pracownikach, aby na bieżąco móc zarządzać zmianami i ciągłością pracy placówki.
Niezależnie czy kwestie kadrowo-płacowe prowadzone są w placówce, czy w CUW, dyrektor powinien mieć wgląd w dokumentację pracowniczą, która często ewidencjonowana jest w systemach kadrowych lub kadrowo-płacowych. Nowoczesne systemy w chmurze, to nie tylko możliwość logowania się z każdego miejsca przez przeglądarkę internetową. Obecne czasy wymagają, aby nowa technologia dokonywała także zmian w podejściu procesowym, wspierała na każdym etapie pracy, automatycznie weryfikowała poprawność danych i przypominała użytkownikom o kolejnych krokach i ważnych terminach. W bieżącej gonitwie obowiązków i braku czasu bardzo liczy się ergonomia pracy, intuicyjność interfejsu oraz codzienna przyjemność pracy w systemie.
Podczas wystąpienia przedstawimy wyzwania dyrektora szkoły w zakresie prowadzenia polityki kadrowej oraz nowy chmurowy system kadrowy wspierający codzienne zarządzanie kadrami w placówce oświatowej.